W miniony weekend odbyła się V edycja Ogólnopolskiego Spływu Kajakowego Pilica – Zachwyca im. Doroty Ambroziak, organizowanego przez Klub Sportowy Amber z Tomaszowa Mazowieckiego.
Tegoroczna impreza zgromadziła prawie 200 uczestników, którzy przyjechali nad Pilicę z całej Polski, a także spoza naszego kraju. W tym roku pojawili się min. goście z Giżycka, Sopotu, Gdyni, Poznania, Lublina, Krakowa, Katowic, Warszawy, a nawet z Ukrainy i z Meksyku. Spływowicze pokonali 42 kilometry pilickiego szlaku, na odcinku Tomaszów – Spała – Inowłódz oraz Paskrzyń – Trzy Morgi – Sulejów.

Sobotni etap spływu, tradycyjnie, poprzedzony był 6 km. crossem kajakowym. Wyścig rozegrany został na trasie Smardzewice – Tomaszów. Medale i nagrody rozdano w czterech kategoriach łodzi, w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, w której główną nagrodą był kajak, ufundowany przez firmę Kano z Lublina. Zwycięskie trofeum, tym razem, trafiło do drużyny krakowsko – warszawskiej, której połączone siły okazały się być poza zasięgiem innych zawodników. Zwycięscy poszczególnych kategorii to Amelia Łapińska z  Halinowa (T-1kobiet) Jacek Mikita z Halinowa (T-1 mężczyzn), Dariusz Łapiński i Małgorzata Bychowska (T-2 Mix), oraz Przemysław Kmita i Wojciech Orczykowski (T-2 mężczyzn).

Prologiem V edycji był piątkowy bonus na rzece Czarnej Malenieckiej, będącej jednym z najpiękniejszych dopływów Pilicy. Kajakarze przepłynęli 18 km malowniczego szlaku, z miejscowości Rożenek do ujścia, i dalej Pilicą do Sulejowa.
W sobotę, po oficjalnym otwarciu z udziałem władz miasta, odbył się pokaz ratownictwa w wykonaniu zwycięzców tegorocznych Mistrzostw Polski Instruktorów Kajakarstwa. Wieczorem natomiast odprawiona została uroczysta Msza Święta, za zmarłą  miesiąc temu Dorotę Ambroziak, a także w intencji wszystkich kajakarzy. Liturgia sprawowana przez proboszcza parafii w Ludwikowie – Zbigniewa Kowalczyka miała szczególny charakter i była zwieńczeniem pięknego kajakowego święta. Eucharystia odbyła się w szczególnych okolicznościach, na Przystani, nad rzeką, na ołtarzu zrobionym z kajaka i przy krzyżu wykonanym z wioseł.
Spływowicze mogli również zwiedzić nadpiliczne zabytki, takie jak Kościół Św. Idziego w Inowłodzu, Opactwo Cystersów w Sulejowie, Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie.
Po chwilach wrażeń na lądzie i wodzie kajakarze zasiadali do ogniska z poczęstunkiem. Wieczorne śpiewy przy ogniu i przy dźwiękach gitary to również spływowa tradycja, która sprzyja integracji.
„Impreza była cudowna!” – przyznają Sylwia Nowak i Heriberto Fernandez, którzy nad Pilicą byli po raz pierwszy. „Naprawdę odpoczęliśmy i zdobyliśmy nowe umiejętności w doborowym gronie kajakarskim. Atmosfera, sprzyjała relaksowi. Dziękujemy za upominki, które będą nam przypominały mile spędzony czas i zachęcały do powrotu do Tomaszowa, przy najbliższej okazji. Pilica naprawdę nas zachwyciła!” Fotoreportaż Łaciatej

Relacja Piotra z Eskapady 

Już niedługo, bo za miesiąc Amber będzie organizatorem jesiennych spływów i szkoleń na Dunajcu, Białce Tatrzańskiej i Popradzie.

{youtube}g3k8b5FKlTw{/youtube}

{youtube}HmPid36O0Ho{/youtube}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.