IR 1139

IR 1139Podczas zakończenia sezonu morsowań 2012/2013 Amberowskie morsy wykazywały swoją aktywność przed obliczem oka kamery termowizyjnej.

Na poczatek, czym jest termowizja? To technika pozwalająca na obserwacje obiektów przy pomocy specjalnej kamery rejestrującej promieniowanie podczerwone (promieniowanie cieplne) czyli takie które nie jest widoczne ludzkim okiem a które emitują wszystkie obiekty o temperaturze powyżej zera bezwzględnego. Obraz tego promieniowania jest zapisywany w postaci kolorowych punktów (pikseli) których każda barwa odpowiada określonej temperaturze. Na naszych zdjęciach czym kolor jest jaśniejszy tym obiekt jest cieplejszy. Barwy ciemne obrazują niskie temperatury.

I właśnie taką technikę postanowiliśmy wykorzystać, aby pokazać jak zimna woda wpływa na nasz organizm. Podczas zakończenia sezonu morsowań w dniu 1 kwietnia 2013 wykonano morsom zdjęcia po rozgrzewce, przed morsowaniem oraz chwilę po wyjściu z wody.

Zdjęcia te ukazały rozgrzane ciała morsów gdzie temperatura ich skóry oscylowała w granicach 20-25ºC. Tuż  przed zanurzeniem i ochłodzeniem mroźnym powietrzem, którego temperatura tego dnia wynosiła -1ºC, temperatura skóry spadła do 9ºC. Podczas zanurzenia w nurtach Pilicy o temperaturze 2,7ºC, ciało zaczęło się stopniowo ochładzać. Organizm zabierał krew do głównych narządów wewnętrznych aby chronić je przed wychłodzeniem. Ukrwienie skóry redukuje się momentalnie, serce bije dużo szybciej i przestawia się na stres wywołany zimnem. I to niektóre osoby odczuwają poprzez ucisk w klatce piersiowej. W drugiej fazie zaczyna się już proces tracenie ciepła. Obie te fazy trwają od 3 do 5 minut i nie wywołują negatywnych konsekwencji. Dopiero w trzeciej fazie dochodzi do wyczerpywania się zasobów ciepła. Niestety kamera termowizyjna nie jest w stanie zarejestrować tych zmian, które zazwyczaj dzieją się poniżej linii wody. Ale po wyjściu z wody rozpoczyna się prawdziwy spektakl barw. Na zdjęciach można zobaczyć jak bardzo organizm uległ wychłodzeniu. Temperatura skóry spadła do około 3ºC i zaraz po wyjściu spadała jeszcze bardziej nawet do 2ºC. A spowodowane to było mroźnym powietrzem (-1ºC) i zredukowanym ukrwieniem skóry. Dalej następował proces ponownego ukrwienia skóry i jej powolnego rozgrzewania. U morsów objawia się to normalnie widocznym bardzo czerwonym kolorem skóry. W tym momencie potrzebna jest ponowna rozgrzewka, aby pomóc wrócić organizmowi do normalnej temperatury. Na kolejnych zdjęciach widać jak temperatura ciała stopniowo wzrasta. Obserwując zdjęcia termowizyjne można zauważyć wszystkie te zmiany. Dokładnie widać linie zanurzenia się morsów w wodzie i czy mors zanurzał ramiona, ręce czy tylko nogi. U osób które pływały wpław widać wychłodzenie skóry niemalże na całym organizmie.

Dla wyjaśnienia, na niektórych zdjęciach można zauważyć, że temperatura otoczenia, oraz wody i śniegu albo błyszczących elementów jest absurdalnie niska. Spowodowane jest to faktem, że powierzchnie te odbijają bardzo małe promieniowanie podczerwone nieba, przez to wydają się one bardzo zimne.

Wszystkie zdjęcia w widmie widzialnym i podczerwonym można zobaczyć w TYM albumie.

Dziękujemy firmie MBL Poland z Piotrkowa Trybunalskiego za użyczenie kamery termowizyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.