2011.11.11 Piękna data i piękne święto, które przynajmniej MY obchodziliśmy z radością, bawiąc się i ciesząc, porozrzucani stronami po całym kraju. W listopadowy weekend rzuciło nas na konferencje instruktorów PZKaj do Chorzowa, na spływ Niepodległości na Mazury, a nasz fenomen czyli sekcja Morsów urządziła sobie 2011.11.11 o godz. 11:11:11 kąpiel w lodowatej Pilicy. Najlepiej z nas wszystkich wylądowała delegacja klubu na kajakowy Zlot, bo w 4 gwiazdkowym Hotelu Arsenal Palace, w którym to od czwartkowego popołudnia, w ciepełku, mając do dyspozycji termy cesarskie, z wielkim oddaniem reprezentowała klub. W ramach imprezy uczestniczyli w prelekcji Olka Doby, o samotnej wyprawie przez Atlantyk, brali udział w spływie kajakowym rzeką Kłodnicą i w doszkoleniu instruktorów kajakarstwa oraz sędziów PZKaj. Poprowadzili również prezentację jednej z najlepszych imprez w kraju czyli OSK Pilica-Zachwyca. Pochwałka.

Spływ Niepodległości na Mazurach organizowany przez zacny klub Wodniak Olsztyn to piękna idea, którą powinniśmy zaszczepić na nasz grunt (aczkolwiek paru naszych ruszyło Pilicą „zdobywać niepodległość” na trasie Tomaszów-Spała).Uczestnicząc w tej imprezie naprawdę czuje się niepodległość, ale również i wolność. Niepodległość dlatego, że guru tamtego klubu pozwala tylko na pieśni patriotyczne, które od czwartkowego wieczoru towarzyszą imprezie i chcąc nie chcąc, przypomina się każdemu trochę historii z czasów zaborów i okupacji. Warto wcześniej sobie przypomnieć gdzie przebiega granica Warmii i Mazur, bo jest to tam ważne i można zaplusować, albo…

Wolność dlatego, że na jeziorach tak jak w górach są jeszcze „swobody ołtarze”. Wystarczy spojrzeć na cudne zdjęcia o poranku tylko jednego z tysiąca jezior, w tej magicznej krainie. Impreza bardzo udana, zaliczone rzeki Sawica, Omulew i w bonusie na trzeci dzień golden eyes Krutyni (Krutyń-Ukta).

Fenomen Morsów Tomaszowskich trwa i oni też „zdobywali dla nas niepodległość”w tym dniu. Zdjęcia z tego spontanicznego morsowania są w galerii klubowej i galerii Marcina. Natomiast co niedziela o godz. 11:00 jest po prostu ich pospolite ruszenie i ok. 50 osób pakuje się już regularnie do lodowatej wody. Przy tym wszystkim mają radochę jak się patrzy, jest muzyczka, aerobik, tańce, rozgrzewka, po kąpieli herbatka w sali kominkowej, etc. Uważam, że jest to sukces sam w sobie. Mało jest klubów Morsów w Polsce, które mogłyby się taką silną reprezentacją pochwalić.Jesteśmy otwarci na ludzi, na świat, bez względu na kolor skóry i wyznanie religijne. Dalecy jesteśmy od nietolerancji, rasizmu, nacjonalizmu, antysemityzmu, dlatego też ludzie do nas się garną. Świętujemy, bierzemy udział w uroczystościach, festynach, imprezach sportowych, by uczcić to co ważne dla kraju i narodu – niepodległość. To co się stało w Warszawie w tych dniach nie ma nic wspólnego z ideą niepodległości i myślę, że jest to spowodowane przez wielkie bagno jakim jest polityka. Ci młodzi ludzie są prowokowani przez zawodowych magików polityki tak jak próbowano nas w stanie wojennym prowokować hasłem do młodzieży „bij kto w Boga wierzy, w rząd, partię, żołnierzy wołają gangsterzy”. Takim chamskim hasłem, kiedy jedyną ostoją przed armatkami wodnymi w walce o wolność był kościół, próbowano nas zwerbować. Nie daliśmy się i nie poddaliśmy się szerzącej nienawiści. Róbmy swoje tak jak do tej pory, czy w strukturach czy nie, czy mamy pieniądze czy nie, róbmy po prostu swoje.A w tekstach piosenek na dzień dzisiejszy umieszczony został taki sobie tekst Adama Ziemianina:

 

Kto nas zmówił na wspólną wyprawę
kto nam kruche wiosło do ręki włożył
kto nas puścił na mętne fale
kto tak dziwnie nasz kurs rozpisał


z kim się trzymać w tej wielkiej podroży
w kim sternika szukać w kim brata
w którym porcie zatrzymać się dłużej
aby znaleźć ziarno odpowiedzi

komu ufać a kogo się bać
gdzie się szukać i gdzie odnajdywać
nasz pokład – wciąż zimniejsza kra
w ślepym namiocie pytania mieszkają
bez odpowiedzi
bez odpowiedzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.