II Ultramaraton Z Nurtem Niepodległości “Pilica – rzeka, która łączy” już za nami, ale emocje nie opadają. Na portalach społecznościowych uczestnicy chwalą się zdjęciami, wynikami, medalami, osiągnięciami. I słusznie, bo jest powód do dumy. Ultramaraton na Pilicy, organizowany przez dwa kluby kajakowe Klub Sportowy „Amber” z Tomaszowa Mazowieckiego i Klub Kajakowy „Korek” z Warki, to najdłuższy wyścig kajakowy w Polsce. Organizatorów łączy pasja do kajaków i rzeka Pilica,a dzieli „tylko” 119 km. Na starcie, do walki z tym dystansem, stanęło 43 uczestników, w tym aż 7 pań. Do mety nie dopłynęły tylko 4 osoby, które zdecydowały wcześniej przerwać siedzenie w kajaku.
Wszyscy, którzy przekroczyli metę w Warce, zmieścili się w regulaminowym czasie 14 h i 30 min! Najszybszy, co dla fanów długich dystansów nie powinno być zaskoczeniem, okazał się Piotr Rosada z Białogardu. 119 kilometrów pokonał w zaledwie 9 h i 33 minuty. Ten czas z pewnością pozostanie długo marzeniem dla innych, bo warunki do bicia rekordów były wyśmienite: idealna letnia, bezwietrzna aura i rzeka, wypełniona wodą jak nigdy, po majowych opadach. Takie warunki do szybkiego płynięcia mogą się długo nie powtórzyć. Jeśli dodamy do tego jeszcze orkiestrę dętą MODERATO z Warki, która na mecie witała bohaterów dnia, to macie już Państwo pełen obraz doskonałych warunków.
W tym roku organizatorzy zaproponowali uczestnikom także nową formę kajakowych zmagań – sztafetę, polegającą na zespołowym pokonaniu 119 km, ze zmianami na dwóch punktach kontrolnych. Ku zdziwieniu kibiców i organizatorów, do sztafety zgłosili się najlepsi! Wśród trzech zespołów z łączną liczbą 11 osób, znalazło się aż trzech mistrzów świata w kajakarstwie! Najlepszą okazała się sztafeta AMBER, w składzie Tadeusz Rek, Edmund Garczewski w jedynkach oraz Piotr Kaczmarek i Sebastian Nagórka w dwójce.
Liczni sponsorzy zadbali o sowite wynagordzenie trudów zawodników. Nagród było wiele, każdy opuścił Przystań na Winiarach w Warce z jakimś upominkiem. Niestety, kajak do rozlosowania był tylko jeden, ale za to radość szczęśliwca ogromna. Wcześniej, po dopłynięciu na metę powiedział, że musi zmienić kajak na szybszy. Widocznie marzenia trzeba głośno artykułować.
W imieniu organizatorów, komandora Jakuba Tuszyńskiego i siedmioosobowego zespołu sędziowskiego gratuluję wszystkim, bo każdy jest zwycięzcą! Zapraszam na następną edycję, będziecie jeszcze lepiej się bawić! Poniżej wyniki najlepszych w każdej kategorii.

Kategoria T-1M Masters (powyżej 60 roku życia)
1. Mirosław Kowalski, czas: 10:15:38
2. Tadeusz Kuligowski, czas: 12:14:15
3. Marek Klyta, czas: 13:51:47
Kategoria T-1K Senior
1. Uklańska Agnieszka, czas: 11:31:20
2. Marta Kuźniarska, czas: 12:14:09
3. Agnieszka Niedzińska – zakończyła na 1PK
Kategoria T-1M Senior
1. Piotr Rosada, czas: 9:33:08
2. Dariusz Majchrzak, czas: 10:16:27
3. Adrian Lipiński, czas: 10:31:32
Kategoria T-2 Open Senior
1. Dominika Dębiec i Marek Bartnicki, czas: 10:05:46
2. Ewa Lendzion i Andrzej Lendzion, czas: 11:06:06
3. Sylwia Michalak i Tomasz Tuszyński, czas 11:57:20

Niektóre zdjęcia z imprezy są dostępne na Google