„Jak oni lubią tą turystykę wodną”

Znamienne słowa mamy Marzenny, które kiedyś od niej usłyszeliśmy w Kamionie nad Rawką, a którą pożegnaliśmy w trakcie trwania naszej sztandarowej imprezy, niech posłużą za motto krótkiego sprawozdania z XIII OSK Pilica-Zachwyca. Dlaczego, ano dlatego, że trzeba lubić to co się robi i wtedy można podejmować się zadań trudnych, z zaangażowaniem i wielkim sercem, a nie na odczepnego! Pomijamy oczywiście fakt, że lubimy się delikatnie rzec ujmując, narobić!!!
OSK Pilica-Zachwyca to impreza w cyklu Grand Prix PZK „Aktywnym być, to dłużej żyć”, jedna z 3 imprez o Błękitną Wstęgę Pilicy i największa impreza kajakowa w centrum Polski.
Pobiliśmy kolejny rekord w ilości 257 zarejestrowanych uczestników z całej Polski od Gdańska i Gdyni po Szczecin, Chełm, Katowice, Polkowice, Warszawę i Łódź. Pilica-Zachwyca to impreza już dojrzała, okrzepła i wyjątkowa przez swój bogaty program.
A program imprezy w wielkim skrócie to:
czwartek, piątek, weryfikacja i zakwaterowanie uczestników spływu,
wyjazd uczestników do Rawy na piątkowy prolog na Rawce na trasie Rawa Mazowiecka – Nowy Dwór (17 km),
powrót do Tomaszowa ,weryfikacja zawodników, ognisko, dyskoteka
sobota:
uroczyste otwarcie spływu na Przystani w Tomaszowie
maraton i półmaraton kajakowy na trasie Tomaszów – Inowłódz (20 km) – Domaniewice (42 km)
spływ rekreacyjny Pilicą na trasie Tomaszów – Inowłódz
slalom na desce SUP w Inowłodzu
slalom na kajaku dla dzieci w Tomaszowie
msza święta polowa na ołtarzu z kajaka i wioseł na Przystani w Tomaszowie
koncert piosenek Rafała Tomczyka, dyskoteka
Niedziela:
wyjazd do Barkowic nad Zalew Sulejowski
slalom na canoe
spływ Zalewem Sulejowskim na trasie Barkowice – Smardzewice (15 km), powrót do Tomaszowa
podsumowanie imprezy czyli rozdanie medali, pucharów, upominków i losowanie nagród.

W Piątek najbardziej lajtowy odcinek Rawki dla wprawnych kajakarzy okazał się wymagający, a dla turystów kajakowych po prostu trudny.
Zawodnicy spływali do Nowego Dworu w 2 godzinnym odstępie czasowym.
Kiedy w piątek można było pozwolić sobie na odrobinę luzu integracyjnego przy ognisku i dyskotece, tak w sobotę od samego rana zaczęła się rywalizacja o punkty, medale, puchary, etc. Dzień rozpoczęliśmy startem osad do maratonu i półmaratonu i swobodnym płynięciem Pilicą do Inowłodza. Dla chętnych był jeszcze slalom na desce SUP i jakby było mało jeszcze atrakcji po powrocie do Tomaszowa rozegrane zostały zawody dla dzieci. Wieczorem tradycyjnie została odprawiona msza święta w intencji Doroty Ambroziak i wszystkich wodniaków. Za ołtarz służy jak zawsze od 2011 roku odwrócony kajak z krzyżem wykonanym z wioseł. Po krótkiej przerwie piękne granie zafundował nam Rafał Tomczyk. Tańcom i zabawom do białego rana nie było końca, a co najciekawsze i zdumiewające wszyscy już po godzinie 8 rano meldowali się na śniadaniu. W niedzielę czekał na nich kolejny etap spływu tym razem na Zalewie Sulejowskim na trasie Barkowice – Smardzewice, przed nim slalom na kanu i podsumowanie spływu wraz z rozdaniem medali i pucharów dla najlepszych uczestników rywalizacji na wodzie. Mimo trudnych warunków na zalewie wystartowaliśmy w 95 osad, ze 160 osobami na pokładach jedynek, dwójek, trójek i kanadyjek. Dzięki wsparciu motorowodnym WOPR Tomaszów Mazowiecki i OSP Smardzewice czuliśmy się bezpieczni na wysokich w tym dniu falach Zalewu, a każdy po osiągnięciu linii mety w Smardzewicach mógł poczuć się zwycięzcą!
Najmłodszym uczestnikiem imprezy był 4 miesięczny Kajetan Korzembski, a najstarszym 86 letni Zbigniew Skrzymowski z Warszawy.
Najliczniejszym klubem kajakowym był ponownie zacny Klub Albatros z Łodzi.

W tym roku cenne nagrody ufundowane zostały przez LOTTO. Radość wygrywania, Kanokajaki Jacek Ośko, Agawa.pl, KS AMBER i Amber Przystań Tomaszów, Noclegi, Imprezy firmowe, Spływy kajakowe
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe koszulki i upominki.
Piękna złocista kochanka Pilica znowu połączyła uczestników z całej Polski.
Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom i członkom klubu za udział i pomoc w spływie oraz zaprosić na najbliższe imprezy i wyprawy! Dzięki wielkie za ogrom pracy dla sędziego głównego Piotr Kaczmarek i dla pozostałych sędziów Monika Woźniak-Grabowska, Anna Goździk, Jolanta Suszka, Michał Kurpios. Wielkie dzięki dla Iwona Nowakowska za całokształt pracy przy imprezie i dla członków klubu zaangażowanych w przygotowania i bezpośrednią realizację imprezy Anna Goździk, czyli trzy w jednym (sędzia, instruktor, biuro spływu), Justyna Kaczmarek, Mał Gorzata, czyli Małgorzata Wołczyk, Aneta Cyniak, Aneta Pełka, Adrian Gorzelak, Mateusz Ostrowski, Rafał Grabowski, Paweł Galiński, Radek Radziu Mosjo, Bogdan Boguś Bodzio Sobulski, Pawel Gora, Konrad Pacholski, Henryk Małagowski, Marcin Suszka. Dziękuję również Katarzynie Kurczyckiej i Tomkowi Madejskiemu za pomoc instruktorską i wsparcie. Wielkie dzięki za dobre jedzonko dla dziewczyn z kuchni Elżbieta Nowak, Marysia Szturnoga, Grażyna i Agnieszka Bożęcka.
Dziękujemy również naszym partnerom Urzędowi Marszałkowskiemu Dep. Turystyki i Sportu, Starostwu Powiatowemu w Tomaszowie, Urzędowi Miasta w Tomaszowie, Urzędowi Gminy Inowłódz, Polski Związek Kajakowy/Polish Canoe Federation, LOTTO. Radość wygrywaniao, Ministerstwo Sportu i Turystyki, firmom Kanokajaki Jacek Ośko, Agawa.pl, LGD Dolina Pilicy. Wielkie dzięki za pomoc i wsparcie na Zalewie dla WOPR Tomaszów Mazowiecki i OSP Smardzewice. Bez Was i Waszego wsparcia ten etap spływu z tak wielką ilością uczestników byłby niemożliwy.
Dzięki Wielkie dla Rafał Tomczyk za piękny koncert, a kolegom Piotr Kaczmarek i Mateusz Ostrowski za prowadzenie nocnych dyskotek.
Dziękujemy za dobre słowa obserwatorowi z ramienia Polskiego Związku Kajakowego Ucie Kühn.

zdjęcia