Już po raz piąty Klub Sportowy Amber i Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań” zorganizowali akcję sprzątania rzeki Pilicy i jej brzegów, w tym roku w dniach 13-14 kwietnia i tradycyjnie na trasie Tomaszów-Spała. Akcja nasza odbywa się w ramach obchodów Dnia Ziemi, płyniemy zawsze na początku kwietnia, wtedy kiedy przyroda budzi się do życia i kiedy śmieci nad brzegami nie pozarastają wysokimi trawami. W ubiegłym roku Amber i OW Przystań przyłączyli się do ogólnopolskiej kampanii „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH”. Partnerami kampanii są: Minister Środowiska, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodowie, WOPR, PZKaj, PZW, oraz ponad 200 firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu pływającego. W akcji oprócz członków klubu i pracowników OW Przystań uczestniczyło około 60 uczniów z III LO, Gimnazjum nr 3, ZSP nr 2 i SP 13 i członkowie Arki Nadziei.

Tak jak w latach minionych sprzątanie prowadzone było z brzegu przez grupę pieszą, jak również z wody przez kajakarzy.
Śmieci było mniej niż w roku ubiegłym, zebraliśmy ok. 60 worków i zwyczajowo kilka opon, trochę części samochodowych, a nawet kineskop. W granicach miasta jest czyściej niż przed rokiem i jest to zapewne wynik kilku wcześniejszych naszych akcji i innych akcji sprzątania świata. Tak jak w roku ubiegłym zaskoczeni jesteśmy ilością śmieci poniżej mostu kolejowego na trasie do Spały i w samej Spale. Te masy śmieci spływają tam wraz z wysoką wodą z góry rzeki i pozostają na brzegu – w różnych zakamarkach i zakolach – jak woda opada, ale też są efektem wielu pikników „rodzinnych” nad Pilicą.

Kampania społeczna „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH” ma na celu mobilizację poparcia dla idei zachowania czystości polskich rzek i wywołanie zmian społecznie pożądanych – ograniczenie wyrzucania śmieci do rzeki. Zainteresowanie kampanią społeczną  jest próbą wspólnego rozwiązania problemu zanieczyszczenia polskich rzek. „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH” to także lekcja odpowiedzialności, aktywnego i świadomego uczestnictwa w pomocy potrzebującym rzekom.

Na pocieszenie dodam fakt, że w porównaniu z innym rzekami, Pilica jest rzeką czystą, woda w niej jest OK, a problem śmieci dotyczy przede wszystkim brzegów, a nie koryta rzeki. Ewolucja świadomości ekologicznej to długotrwały proces, czy można go przyspieszyć, żebyśmy nie utonęli w tonach śmieci?
Dziękujemy wszystkim naszym klubowiczom, kajakarzom, sympatykom, wszystkim wspaniałym dzieciom z powyższych szkół i członkom Arki Nadziei, Urzędowi Miasta, Starostwu Powiatowemu w Tomaszowie oraz firmie Veolia za worki i sprawne odebranie śmieci znad brzegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.