sprzątanie Wolbórki
Już po raz ósmy Klub Sportowy Amber i Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań” dniach 24-26 kwietnia zorganizowali akcję sprzątania rzeki Pilicy, Wolbórki i Moszczanki, ze sprzątanie Wolbórkiszczególnym uwzględnieniem linii brzegowej tych rzek. Pilica i jej brzegi już tradycyjnie była przez nas sprzątana na trasie Tomaszów-Spała (11 km), przez naszych partnerów na trasie Spała – Inowłódz – Żądłowice (15 km) oraz na odcinkach w Sulejowie i Warce.
Tak jak w latach minionych sprzątanie prowadzone było z brzegu przez grupę pieszą jak również z wody przez kajakarzy.

Śmieci podobnie jak w latach ubiegłych, zebraliśmy kilkadziesiąt worków, zwyczajowo kilka sztuk opon oraz znaleziska większego gabarytu i wszelkiej maści. To co nas zaniepokoiło a za razem zdenerwowało najmocniej to fakt iż w samym centrum miasta Tomaszowa z kanału burzowego przy ul. Farbiarskiej i przy ul. Szczęśliwej wprost do Wolbórki wypływają cuchnące ścieki.
Rzeka Moszczanka (dopływ Wolbórki) natomiast śmiało  może być nazywana częścią systemu kanalizacyjnego okolicznych zabudowań i tak też jest traktowana. Poniżej prezentowany album w niewielkim stopniu przybliża skalę problemu.
Z przykrością stwierdzamy, że poniższy materiał świadczy o całkowitym cywilizacyjnym cofnięciu się o co najmniej kilka stuleci: https://plus.google.com/photos/110917602216156904872/albums/6142093041856542305
Podobnie jak w roku ubiegłym zaskoczeni jesteśmy ilością śmieci znalezionych poniżej mostu kolejowego na trasie do Spały. Całe masy śmieci spływają tam wraz z wysoką wodą z góry rzeki po czym pozostają na brzegu – wplątane w różne zakamarki i przybrzeżne zakola. Walory przyrodnicze tych terenów w połączeniu z łatwością dojazdu sprzyjają „rodzinnym” piknikom, których liczne pozostałości mieliśmy wątpliwą przyjemność sprzątać. Nie można również przejść obojętnie obok pobudowlanych wysypisk i gruzowisk, które stanowią  istną plagę na terenach podmiejskich, w tym przybrzeżnych.  

W akcji wspierają nas samorządy Miasta i Gminy Tomaszów Mazowiecki i Gminy Inowłódz, Urząd Miasta Sulejów i Wolbórz, oraz Urząd Miasta Warka. Możemy również liczyć na pomoc ze strony firm i organizacji:
m. in. Kajmar Sulejów, J.W.4391 Kompania Wsparcia, Harcerze z Sulejowa i Spały, młodzież ze szkół w Sulejowie, Tomaszowie i Inowłodzu, firma Eneris Surowce S.A. i Park Linowy nad Pilicą, Relax Spała, Tama Inowłódz.
Kampania społeczna „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH”, której częścią było nasze działanie ma na celu mobilizację poparcia dla idei zachowania czystości polskich rzek i wywołanie zmian społecznie pożądanych, w tym wypadku ograniczenia wyrzucania śmieci do rzek i w ich pobliże. Zainteresowanie kampanią społeczną jest próbą wspólnego rozwiązania problemu zanieczyszczenia polskich rzek. „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH” to także lekcja odpowiedzialności, aktywnego i świadomego uczestnictwa w pomocy potrzebującym rzekom.
W imieniu naszych pięknych rzek, każdej parze rąk, która wsparła akcję serdecznie dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.