Wtym roku w pierwszych dniach akcji sprzątania rzeki i jej brzegów udział wzięło ponad 90 osób, w tym 20 kajakarzy.
Mimo, że zebraliśmy przez dwa dni ponad sto worków śmieci, setki butelek, opon, części samochodowych, bojler to i tak czujemy się trochę pokonani. W granicach miasta uważamy, że jest trochę czyściej niż przed rokiem i jest to zapewne wynik prac interwencyjnych i kilku wcześniejszych akcji sprzątania świata. Nie dotyczy to makabrycznej sytuacji pod mostem na ulicy Białobrzeskiej. W piątek przez 3 godziny akcji, wspomagani z brzegów przez młodzieżą gimnazjalną i Arkę Nadziei zebraliśmy „tylko” 40 worków (przede wszystkim) różnej maści butelek. W sobotę zadanie nas jednak przerosło. Zaskoczeni jesteśmy wysypami śmieci w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego na trasie do Spały i w samej Spale.

Tam właśnie płynąc i sprzątając brzegi rzeki (po czterech godzinach akcji) poczuliśmy, że nie damy rady, przynajmniej nie tym razem. Od mostu kolejowego w Tomaszowie do Spały należałoby nad Pilicę przerzucić kilkadziesiąt osób i ciężarówkę z przyczepą i poświęcić na sprzątanie minimum cały dzień. Nasze jedenaście kajaków uczestniczących w akcji było w sobotę wypełnionych po brzegi. Prawdopodobnie te masy śmieci spłynęły wraz z wysoką wodą z góry rzeki i pozostały na brzegu w różnych zakamarkach i zakolach. Doraźne tego typu akcje podejmowane przez członków klubu i Przystań w Tomaszowie nie rozwiążą problemu odpadów nad naszą rzeką. Na pocieszenie dodam fakt, że Pilica jest rzeką czystą, woda w niej jest OK, a problem śmieci dotyczy brzegów, a nie koryta rzeki (prasa pisała, że śmieci zebraliśmy z dna rzeki). Ewolucja świadomości ekologicznej to długotrwały proces, czy można go przyspieszyć, żebyśmy nie utonęli w tonach śmieci?
Akcja sprzątania rzeki staje się powoli niechlubną tradycją. Obyśmy jej zbyt długo nie kultywowali.
Dziękujemy wszystkim naszym klubowiczom, kajakarzom, sympatykom, wszystkim wspaniałym dzieciom z rodzicami i młodzieży z III Gimnazjum, z sekcji kajakowej MDK i organizacji Arka Nadziei. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie oraz firmę Veolia i ZGW-K w Tomaszowie. Sprzątanie zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami przygotowanym przez OW PRZYSTAŃ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.