Już po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję sprzątania rzeki Pilicy i jej brzegów, tym razem pod hasłem „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”.
Do akcji zaprosiliśmy gospodarzy gmin nadpilicznych, organizatorów spływów, Ośrodki Wypoczynkowe, Przystanie kajakowe od miasta Pilica aż do Warki i Mniszewa.
Chcieliśmy aby ludzie którzy żyją nad tą rzeką i czerpią z niej korzyści poświęcili choć jeden dzień czy weekend na zadbanie o jej czystość.
W akcję włączyły się aktywnie tylko gmina Warka i organizacje na jej terenie, gmina Sulejów, gmina Inowłódz i po raz szósty miasto Tomaszów Mazowiecki. Trochę nas mało jak na 325 km rzekę płynącą przez trzy województwa. Na naszym podwórku akcja odbyła się w piątek i sobotę na odcinku rzeki od Tomaszowa przez Spałę do Inowłodza. 20 naszym kajakarzom pomagała młodzież z kilku tomaszowskich szkół, Patrol Ekologiczny Straży Miejskiej, nurkowie z OSP Ludwików, a nawet żołnierze z Tomaszowskiej Jednostki. 

Na terenie gminy Inowłódz do akcji chętnie włączyły się dzieci i młodzież z Królowej Woli, Inowłodza i harcerze ze Spały dzięki którym na jednym z ładniejszych odcinków rzeki Pilicy (Spała – Inowłódz) zostało zebranych kilkadziesiąt worków śmieci. Chcieliśmy Wam wszystkim bardzo podziękować, bo bez Was te tony śmieci zalegałyby teraz nad rzeką w Tomaszowie i w Rezerwacie Spalskim, na obszarze dumnie nazywanym Natura 2000.
W sumie zebraliśmy ok. 200 worków śmieci, przede wszystkim wszelkiej maści butelek, ale były też opony, części karoserii samochodowej i muszla klozetowa.
Samo koryto rzeki nie jest już tak zanieczyszczone, jak w latach ubiegłych, najwięcej śmieci leży na brzegach, a przede wszystkim na odcinku miejskim rzeki od jazu do mostu na Brzustówce przez dzikie Przystanie, do mostu na ul. Białobrzeskiej i mostu kolejowego.
Pod mostem na ul. Białobrzeskiej jest po prostu tragicznie, bo poza gruzowiskiem po jakimś remoncie, to ktoś pozbywa się tam w ilościach przemysłowych woreczków i torebek z pampersami.
Akcji sprzątania towarzyszyła także konferencja, która w piątek rano odbyła się w sali Centrum Dialogu Społecznego. Mieliśmy tam swoje parę minut na podsumowanie dotychczasowych akcji i różnych projektów. Przedstawiciele Policji przybliżyli nową ustawę o bezpieczeństwie na obszarach wodnych.
Na konferencji byli obecni przedstawiciele instytucji, które za porządek i bezpieczeństwo w mieście i na rzece odpowiadają.
Dziękujemy Urzędowi Miasta za wsparcie i gadżety dla najmłodszych i firmie Veolia za gadżety i błyskawiczny odbiór śmieci z wielu miejsc na długiej 20 km trasie.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.