Szczegółowy opis szlaku – Czarna Maleniecka –  kilometraż z mapy 1:25 000

okolice Maleńca
okolice Maleńca
36,4     Maleniec. Mijamy dwa mosty i przy trzecim moście drogi do Wyszyny Rudzkiej na lewym brzegu jest dogodne miejsce wodowania. 200 przed mostem MEW. Kilkaset metrów za mostem kończy się uregulowany odcinek rzeki, wpływamy w ładny odcinek śródleśny. Pojawiają się pierwsze, niezbyt wymagające zwałki.

34,0     Mdr Maleniec – Machory – Tama. Za mostem rzeka szeroka, uregulowana, aż do Kołońca.

jaz - kanał ulgi
jaz – kanał ulgi
32,5     Kołoniec Pierwszy. Wypływ kanału ulgi, na wprost jaz odprowadzający nadmiar wody, płyniemy w prawo, szeroko, uregulowanym korytem rzeki. Po lewo stawy hodowlane. 300 metrów dalej wypływ młynówki i 100 metrów dalej dopływamy po lewej stronie do wysokiego progu wodnego.

jaz - Kołoniec II
jaz – Kołoniec II
32,1     Kołoniec Drugi. Próg wodny. Kajaki przenosimy prawym brzegiem, 20 metrów za wielki jaz. Jest dosyć stromo, rzeka jest płytka i wygląda jak potok górski. Lepiej kajaki przenieść dalej za most niż męczyć się, szorując po kamienistym dnie.

zwałki za Kołońcem32,0     Kołoniec Drugi. Mdr Maleniec – Machory – Kołoniec. Wpływamy w zwałkowy, piękny, leśny odcinek rzeki. Do Siedlowa rzeka Czarna, bardziej niż Rawka da nam nieźle popalić.

31,3     Ujście młynówki 

29,4     Ujście kanału ulgi

jaz - Siedlów28,3      Siedlów. Przepływamy pod mostem kolejowym Centralnej Magistrali Kolejowej. Kilkaset metrów przed mostem płyniemy szerokim, prostym, uregulowanym korytem rzeki i tak już będzie do jazu.

28,0     Jaz. Brzegi przy jazie są wybetonowane. Kajaki przenosimy prawą lub lewą stroną. Po obu stronach są schody ułatwiające wodowanie kajaków, ale po prawej trochę zaniedbane.

27,5      Wysokie pale przy brzegach, sztuczny wał po obu stronach rzeki i droga świadczą o tym, że jeszcze nie tak dawno był tutaj most. Dalej do następnego jazu płyniemy szeroką, prostą rzeką, w nurcie kępy roślin, z prawej strony las sosnowy.

26,5     Jaz wysokości 1,5 metra z kładką. Mimo, że środkiem otwarty zbyt mało wody w rzece na głupie skoki prosto na beton. Kajaki przenosimy lewą stroną, brzeg jest łagodny, nie ma problemu.

25.5     Młynek. Rozgałęzienie rzeki. Płyniemy lewą odnogą. zakładając, że prawa to młynówka i bardzo dobrze. Stopień z piętrzeniem wysokości metra, ale dwustopniowy, środkiem otwarty, spływamy bez problemu. Po 200 metrach leśny dukt i bród przez rzekę. Po szerokiej rzece już tylko wspomnienie, Czarna nam się zwęża i wpływamy znowu w dziką, miejscami bystrą rzekę, w nurcie sporo zwalonych drzew. 

25,0     Ujście Barbarki z lewej strony, dalej na zakręcie jakiś mały próg, trochę zwałek aż do Skórkowic. Jest smak przygody.

24,4      Most drogowy grobli

22,4      Most drogowy Skórkowice – Żarnów ( wariant południowy )

21,6      Powrót młynówki ( łąki Mazury ), rzeka spokojna, do Karczówki płynie przez łąki. Na wysokości Chorzewa Czarna nabiera znowu szerokości, wiosną są już tutaj mielizny.

18,1     Rozgałęzienie rzeki. Jaz. W prawo odejście młynówki do młyna w Siucicach.  Kajaki przenosimy i  płyniemy lewym głównym nurtem.

17,5     Karczówka. Most drogowy Skórkowice – Żarnów ( wariant północny ). Rzeka płytka, koryto wąskie, pod mostem widoczne pale po starym moście.

16,0     Bród i płyty betonowe w poprzek rzeki. Kajaki szorują po betonie. Za tą przeprawą mały próg, ale za mało wody do przepłynięcia. Rzeka płynie spokojnie meandrując łąkami, nie ma przeszkód w nurcie, czasami występują małe bystrza. Od Karczówki spokojnie można płynąć z grupami dzieci i młodzieży.

12,3     Rożenek. Nowy Jaz. Brzegi wybetonowane, są schody umożliwiające zejście i wodowanie kajaków. Kładka nad jazem metalowa, nowa. Rzeka tradycyjnie przed jazem szeroko się rozlewa. Przed jazem odejście młynówki i na lewym brzegu w głębi murowany młyn. Za jazem most na drodze Krasik – Aleksandrów

10,7    Borowiec. Wieś na prawym brzegu. Most drogowy. Pod mostem stare pale w nurcie, trzymamy się lewej strony.

8,0      Ruda Papiernia w głębi Dębowa Góra. Rozgałęzienie. Płyniemy lewą odnogą, dalej z worków ułożona jest zastawka kierując nurt rzeki na ciekawy spadek, ale wąski pomiędzy drzewami i trudny. Na lewym brzegu ładna dolina i pojedyncze zabudowania. Płyniemy leśnym odcinkiem do następnego rozwidlenia i dalej lewym,głównym nurtem.

6.5      Dąbrowa nad Czarną. Most drogowy Jaksonek – Skotniki. Za mostem na prawym brzegu zabudowania wsi i ładne miejsce biwakowe. Dwa dosyć duże i szerokie zakola dzielą nas od nowego jazu.

4,7     Piła.Jaz. Na prawym brzegu odejście kanału do Małej Elektrowni Wodnej. Brzegi rzeki za MEW na przestrzeni kilometra zostały uregulowane. Przepiękny las w tej okolicy z rzeki niestety nie robi dobrego wrażenia, a liczyliśmy na długi odcinek zwałkowy.

1,1     Młyn. Most drogi Sulejów – Ostrów – Skotniki

0,0     Ujście Czarnej Malenieckiej do Pilicy w 163,7 km tej rzeki.

Spływ najlepiej zakończyć we wsi Kurnędz 2 km dalej na lewym brzegu rzeki Pilicy lub w pobliskim Sulejowie 6 km od ujścia.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.