Białka Tatrzańska

Czarna ma charakter rzeki tworzącej liczne meandry, płycizny, wyspy, rozlewającej się szeroko wśród łąk, a gdzie indziej podcinającej wysokie i porośnięte lasem brzegi. Dolina Czarnej wypełniona jest bujną roślinnością szuwarową, torfowiskową, łąkową, zaroślową i leśną, stanowiącą miejsce schronienia dla bogatej fauny, zwłaszcza ptaków. Od Cieklińska i Rudy Malenieckiej do Maleńca i przed Kołońcem rzeka w dużej części uregulowana miejscami bardzo szeroka. Koryto rzeki osiąga szerokość od 10 do 50 metrów. Na odcinku od Siedlowa do Skórkowic, rzeka tworzy liczne starorzecza i mokradła. W dolnym odcinku Czarnej Malenieckiej projektuje się utworzenie rezerwatu.

Czarna Maleniecka

Białka Tatrzańskazwana również Czarna Konecką, Taraską jest największym dopływem Pilicy o dł. 85 km długości i pow. dorzecza 975 km².  Jej źródła leżą na Garbie Gielniowskim tak samo jak rzeki Drzewiczki. Uchodzi do Pilicy powyżej Sulejowa na 163,7 km biegu tej rzeki. Wielokrotnie spiętrzona poruszała w Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym koła wielu młynów, hut, kuźnic, fabryk narzędzi.
Niekłań, Stąporków, Ruda Male­niecka, Maleniec, Machory, a zwłaszcza Sielpia są przykładami wciąż czynnych zwią­zków rzeki z gospodarką człowieka. Nadal napędza koła młynów i urządzeń mechanicznych, poi li­czne wzdłuż swojego biegu stawy i wypełnia zbiorniki zaporowe. W Rudzie Malenieckiej, Maleńcu i Dąbrowie są współcześnie pobudowane Małe Elektrownie Wodne. Komplek­sy leśne, przeważnie sosnowe, towarzyszą rzece szczególnie w jej środkowym biegu. Ważniejsze miejscowości nad Czarną to  Stąporków, Sielpia Wielka, Cieklińsko, Ruda Maleniecka, Maleniec. Koło Sielpi Wielkiej zbudowano na Czarnej zaporę i powstał sztuczny zbiornik rekreacyjny, prze­ciwpowodziowy. Szlak kajakowy turystyczny piękny, ale uciążliwy gdyż płynie się od jazu do jazu, od przenoski do przenoski.

Miejsce: Maleniec – Skórkowice
Rzeka: Czarna Maleniecka Obecni: AA, DC, ŁR, RP, WB
Czas: 21 grudzień 2008

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.