fot. Kinga Kępa

Z Nurtem Niepodległości – pod takim hasłem, 6 października odbył się ultramaraton kajakowy na rzece Pilicy. Zawodnicy mieli do pokonania 113 kilometrów szlaku, na odcinku z Tomaszowa Mazowieckiego do Warki. Główną ideą imprezy było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy uczestnicy popłynęli z biało-czerwoną flagą przymocowaną do łodzi.  W wyścigu wzięło udział 42 miłośników długich dystansów, którzy przyjechali na Pilicę z całej Polski (miasta)

Na całym dystansie znajdowały się dwa punkty kontrolne, do których kajakarze musieli dopłynąć w określonych limitach czasowych. Tylko najszybsi ukończyli cały maraton, bowiem dopłynięcie do punktów kontrolnych w określonym czasie było warunkiem możliwości kontynuowania wyścigu, a warunkiem sklasyfikowania zawodnika było ukończenie całego dystansu w ciągu 12 godzin.

Start wyścigu odbył się o godzinie 6:30 na przystani w Tomaszowie Mazowieckim. Mimo idealnej pogody, jak na tę porę roku, dużym utrudnieniem okazała się gęsta mgła, unosząca się wczesnym rankiem nad wodami Pilicy. Jednym z większych wyzwań dla organizatorów było zabezpieczenie zawodników na odcinku rzeki w rejonie mostu kolejowego w Tomaszowie, gdzie występowało duże ryzyko wywrotki, zwłaszcza przy tak ograniczonej widoczności – Do tego potrzebni byli profesjonaliści, którzy zapewnili bezpieczeństwo kajakarzom – mówi komandor imprezy Michał Kurpios z K.S. Amber – dlatego zajęli się tym członkowie tomaszowskiego WOPR oraz strażacy z OSP Tomaszów Mazowiecki i OSP Smardzewice – dodaje komandor.

Dystans 113 kilometrów pokonało 18 osad, z czego tylko 11 zmieściło się w dwunastogodzinnym limicie czasowym. Do drugiego punktu kontrolnego, który mieścił się w Białobrzegach, na 84 kilometrze, dopłynęło 13 zawodników, 6 zawodników zakończyło zmagania w Nowym Mieście, po 50 km. Co ciekawe, wszyscy uczestnicy ultramaratonu pokonali łącznie ponad trzy i pół tysiąca kilometrów, co po zliczeniu czasów poszczególnych zawodników, zajęło im ponad 350 godzin. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję imprezy, która miałaby odbyć się w czerwcu przyszłego roku, tym razem pod hasłem „Pilica – rzeka, która łączy”.

 – To nie pierwsza i nie ostatnia tego typu impreza organizowana przez nas – mówi prezes K.S. Amber – Andrzej Ambroziak. Niebawem, 11 listopada odbędzie się VIII Biało-czerwony Spływ Niepodległości, a rokrocznie 2 maja organizujemy spływy z okazji Dnia Flagi

Organizatorami Ultramaratonu kajakowego Z Nurtem niepodległości był Klub Sportowy Amber z Tomaszowa Mazowieckiego oraz Klub Kajakowy Korek Warka. Impreza była objęta patronatami: starosty powiatu tomaszowskiego – Mirosława Kuklińskiego, prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Marcina Witko, wójta gminy Inowłódz – Bogdana Kąckiego, burmistrza miasta i gminy Nowe Miasto – Mariusza Dziuby oraz burmistrza Warki – Dariusza Gizki, a także prezesa Polskiego Związku Kajakowego – Tadeusza Wróblewskiego.

Partnerami imprezy byli: WOPR Tomaszów Mazowiecki, WOPR Białobrzegi, OSP Tomaszów Mazowiecki i OSP Smardzewice. Straż Pożarna w Warce.

Sponsorzy: Kazyak Designs, Kanokajaki, Kajakowcy.pl, Cukiernia Filip,  TeoNET, Polyak Zbigniew Tyka, Planeta Odżywek – Tomaszów Mazowiecki, firma Tuszyńscy – miody z tradycjami, nadpilice.pl – Kajaki Warka PilicaRestauracja Kociołek, Kemping nad Pilicą, Dworek nad Pilicą, Dawid Marek, Fundacja Tołhaj-Gdk.

Zdjęcia autorstwa Kingi Kępy dostępne tutaj